Kutatás - Fejlesztés
Innováció

Az ÉMK Kft.-nél az alapvető hulladékártalmatlanítási tevékenységeink mellett elkötelezetten keressük az új, a környezetvédelmet magasabb szinten támogató alternatívákat is, valamint a folyamatos fejlesztések révén igyekszünk korszerűsíteni, illetve növelni a veszélyes hulladék feldolgozásunk hatékonyságát.

Kutatás-Fejlesztés-Innováció

A fejlesztési céljaink alapvetően az alábbi csoportokra bonthatóak:

Fémek, fémvegyületek előállítása hulladékfeldolgozás révén:

Ennek jegyében Magyarországon elsőként szereztük meg az R4 és R8 hasznosítási kódokat. Az R4 – Fémek és fémvegyületek visszanyerése, újrafeldolgozása tevékenység során az újgenerációs akkumulátorok értékes fémtartalmának kinyerési folyamatában végzünk kulcsfontosságú műveletet, amely során a beérkező hulladék akkumulátorokat termikus úton kezelve eltávolítjuk annak szervesanyag tartalmát, ezzel egyfajta értékes fémekben feldúsult fémkeveréket, mint alapanyagot hozunk létre.

Az R8 – Katalizátorok összetevőinek visszanyerése tevékenységünk során, a katalizátor hulladék szennyező szervesanyag tartalmát távolítjuk el szintén termikus alapú technológiát alkalmazva. A folyamat során ebben az esetben is egyfajta fémkeverék termelődik, amely anyagként a kereskedelemben értékesíthető.

Specifikus hulladékok eseti kezelési folyamatainak meghatározása:

Rendkívül nagyszámú és változatos összetételű veszélyes hulladék keletkezik az iparban. Ezek összetétele sok esetben ipari titoknak minősül, így a feldolgozáshoz szükséges alapvető információk is csak korlátozott mértékben állnak rendelkezésre. A tevékenységünk során az anyagi jellemzők feltérképezését követően meghatározzuk azt az eljárást, amellyel az adott hulladék a leghatékonyabb, és a legbiztonságosabb módon kezelhető. A hulladékégetésen felül ez a folyamat kiterjed az előkezelési műveletek területére is, amely szintén potenciális lehetőséget ad a komplexebb anyagok többszintű kezelésének meghatározására és megvalósítására. Ez a meglévő és a jövőbeli partnereink számára is előnyös, hiszen szakértő csapatunk megoldási lehetőségeket képes kínálni a legösszetetteb problémakörrel rendelkező hulladékokra vonatkozóan is.

Technológiai anyagok és segédanyagok fejlesztése:

Üzemeink standard körülmények között nagyszámú alap és segédanyagot használnak a változatos, veszélyes hulladékok ártalmatlanítása során. A folyamatok támogatása érdekében folyamatosan kutatjuk az alternatív lehetőségeket, amelyek a hatékonyság csökkenése nélkül, valamint szerencsés esetben az üzemi költségek csökkenése mellett képesek kiváltani az alkalmazott anyagot. Az aktivitásunk természetesen az irodalom és piackutatáson felül kiterjed az üzemmel szoros együttműködésben végzett üzemi léptékű tesztek szervezésére, illetve az abban való aktív részvételre is. A tesztek során nyert adatokat az érintett osztályokkal közösen kiértékelve hozzuk meg a végső következtetést.

Terület és logisztikai fejlesztések:

Elkötelezettek vagyunk a technológiai fejlesztések mellett is, melyek célja, hogy a mindenkori BAT ajánlásainak minden téren megfeleljünk. Ez alapvetően technológiai fejlesztéseket tesz szükségessé, amelyhez területfejlesztési, valamint kapcsolódó logisztikai fejlesztések is társulnak. A fő technológiai fejlesztések alapvetően az Üzemeltetési osztály kezelésben vannak, azonban támogatói szerepkörben a Fejlesztési csapat is részt vesz a folyamatokban, hiszen az új alap és segédanyagok megítélésében is nélkülözhetetlen a támogatásuk. Ezen felül a technológiai fejlesztésekhez tartozó területkialakítási tervek létrehozásában is jelentős szerepe van a K+F tevékenységeknek. Ennek során az optimális területkialakítás és területkiosztás, valamint a logisztikai tervek mindig a hulladék előkezelés és az üzemeltetés igényeinek és sajátosságainak figyelembevételével kerül az érintett osztályokkal közösen kialakításra. A területfejlesztések során, az alapvető logisztikai elemek közül főként a termelési és az elosztási logisztika részfolyamatai érintettek, hiszen az ártalmatlanítás szemszögéből nézve elsősorban a tárolási, kiszolgálási és az ezekhez tartozó belső anyagáramlási részfolyamatok  a döntőek.